برای چاپ کتاب چه باید کرد ؟ مراحل چاپ کتاب چگونه است ؟

نویسندگان بیشتر زمان خود را صرف نوشتن کتاب های خودشون میکنن، اما یک سری از نویسندگان که قصد دارن کتاب خودشون را منتشر کنند، اطلاعاتی درباره طراحی و چاپ کتاب ندارند که برایشان دلهره آور می باشد. بیشتر نویسندگان که قصد دارن به صورت مستقل کتاب خودشون را چاپ کنند به دنبال راه حل و راهنما برای چاپ کتاب هستند. اما حالا نیازی نیست برای تبدیل دسته نوشته های خودتون به کتاب نگران باشید، مجموعه مدیا پرینت با چاپ کتاب شما با بیان نکات و راهنمایی می توانید به سادگی کتاب خودتان را چاپ کنید.

مراحل چاپ کتاب

قبل از چاپ کتاب در چاپخانه چه کار هایی باید انجام دهید :

  • در قدم اول باید صفحات داخلی کتاب خودتان را طراحی کنید.
  • برای جلد کتاب باید به یک طراح جلد یا گرافیست مراجعه کنید.
  • اندازه کتاب خودتان را مشخص کنید.
  • نوع و جنس کاغذی که می‌ خواهید کتاب بر روی آن چاپ شود را مشخص کنید.

چاپ کتاب در چاپخانه

مراحل چاپ کتاب در موسسه‌ های چاپ به شرح زیر می باشد.

ارسال فایل انتشار

برای انتشار کتاب خودتان در ابتدا باید فایل طراحی جلد و صفحه بندی کتاب را به چاپخانه ارسال کنید. و اگر قصد دارید دچار مشکل نشوید و طراحی شما به هم نریزد حتما با فرمت های TIFF، PDF، JPEG فایل خودتان را ارسال کنید.

بررسی اثر

در این مرحله فایل ارسالی شما توسط کارشناسان و متخصصان چاپ از لحاظ صفحه چینی و … برسی می شود تا اگر مشکلی دارد قبل از چاپ با شما در میان بگذارند

اختصاص شابک

بعد از طی شدم مراحل لازم شابک اختصاصی به کتاب شما تعلق می گیرد (شماره استاندارد بین المللی کتاب که به آن شابک گفته می شود، که متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم می باشد)

تحویل کتاب به نویسنده

و در آخرین مرحله با توجه به تعداد درخواستی شما کتاب تحویل داده می شود.

هزینه چاپ کتاب چگونه است

هزینه چاپ کتاب چگونه محاسبه می شود و چه مواردی قیمت کتاب را تغییر می دهد :

  • تیراژ : تعداد و تیراژ چاپ کتاب در قیمت نهایی تاثیر گذار می باشد.
  • صفحه آرایی و حروف چینی : اگر کتاب شما نیاز به عواملی مثل خدمات اداری، حروف چینی، صفحه آرایی، گرفتن مجوز، شابک و … داشته باشد بر روی قیمت نهایی کتاب شما تاثیر گذار است و این موارد به تیراژ کتاب بستگی ندارد.
  • هزینه کاغذ : هزینه نوع صفحات و جلد کتاب به نوع کاغذی که انتخاب می کنید بستگی دارد و این موارد نیز بر روی قیمت نهایی تاثیر گذار است.

نکات کاربردی

در این بخش از مطلب درباره نکاتی که در هنگام چاپ باید رعایت کنید، صحبت می کنیم این نکات باعث کاهش هزینه ها و بهتر شدن چاپ شما می شود.

چاپ تیراژ پایین زیر 200 تا به دلیل این که تمامی چاپ ها با چاپ دیجیتال انجام می شود هزینه نهایی بالایی دارد و مقرون به صرفه نیست. این امکان را هم دارد در تیراژ های خیلی پایین باعث شود قیمت نهایی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود.

اگر قصد دارید از چاپ کتاب و فروش آن به درآمد برسید باید از فروش آن مطمئن باشید و در تیراژ بالا و به صورت افست چاپ کنید.

کتاب‌ های شعر خود را مخصوصا اگر اولین کتاب فیزیکی شماست حتما در تیراژ پایین چاپ کنید.

بهتر است بعد چاپ کتاب خودتان به پخش آن اقدام کنید.

برای چاپ کتاب چه باید کرد ؟

هدف شما از چاپ کتاب چیست ؟ اگر به دنبال کسب درآمد هستید و یا در صورتی که برای علاقه‌ مندی به نوشتن و چاپ کتاب و یا ارتقا شغلی و تحصیلی و… هستید در روند چاپ شما تاثیر می‌ گذارد.

اما مهم‌ ترین کار پیدا کردن یک چاپخانه و انتشاراتی است که مناسب با حیطه کاری شما باشد و در زمینه چاپ کتاب مهارت و تخصص لازم را داشته باشند.

در حال حاضر در ایران انتشارات زیادی کار چاپ را انجام می‌ دهند. در نتیجه در انتخاب چاپخانه و انتشارات برای چاپ کتاب خود دقت لازم را به خرج دهید تا خروجی کار چیزی باشد که می‌خواهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + یازده =

پست های مرتبط