بهترین نوع چاپ که تفاوت قابل توجهی نسبت به کیفیت خوب و عالی ایجاد میکند چاپ یووی UV است، این نوع چاپ یک روش منحصر به فرد برای چاپ دیجیتال است که از نور ماوراء بنفش (UV) برای خشک کردن جوهر، پوشش ها و چسب ها به محض چاپ بر روی هر یک از سطوح از جمله کاغذ، آلومینیوم، اکریلیک یا فوم برد استفاده می کند.

با چاپ یووی شما میتوانید یک سفارش سازی سریع و بی دردسر را داشته باشید و این یکی از دلایا استفاده از این چاپ برای بسته بندی می باشد.

در طول سال ها، چاپ یووی نه تنها یک روش برای چاپ است، بلکه برای داشتن یک چاپ ایده آل در تبلیغات و فروش گسترده محصولات لوکس از این نوع چاپ استفاده می کنند.

تفاوت چاپ UV با سایر روش ها در چیست ؟

در روش های مختلف چاپ، جوهر های مورد استفاده حاوی حلال های خاصی می باشند که در طی فرآیند چاپ در هوا تبخیر می شود و این تبخیر منجر به جذب آن در مدیا چاپ می شود و هنگامی که جوهر کاملا خشک شده، یک تصویر دیجیتالی به جای می گذارد.

در این تکنیک ممکن است به مقداری پودر یا اسپری اضافی برای کمک به خنثی و خشک شدن جوهر چاپ نیاز داشته باشید.

از آنجایی که جوهر ها در محیط چاپ جذب می شوند، استفاده از آن ها در دیگر روش های چاپ معمولاً به مواد کاغذ مانند محدود می شود و نمی توان از آن ها برای پلاستیک، فویل، فلز، اکریلیک یا شیشه استفاده کرد.

زمانی که صحبت از چاپ یووی می شود، جوهر های چاپ مورد استفاده در این روش از طریق یک فرآیند فوتومکانیکی خشک می شوند. در اینجا، نورهای ماوراء بنفش با شدت بالا طراحی شده بر روی محیط چاپ ساطع می شود و آن را در کسری از ثانیه خشک می کنند و به جوهر کمک می کند تا عمق رنگ و کیفیت خود را حفظ کند؛ این فرآیند بسیار سریع است و فوراً تصویری با وضوح بالا ایجاد می کند. این خشک کردن فوری به این معناست که نقاط مرطوب جوهر پس از چاپ فرصت پخش شدن ندارند و توجه بسیار دقیق تری به جزئیات ارائه می دهد. در واقع می توان گفت چاپ UV یا چاپ فرابنفش یک تکنیک چاپ است که از جوهر یووی برای چاپ روی مواد های مختلف استفاده می کند، این یک فرآیند چاپ فوق العاده همه کاره و سریع، کارآمد و فوق العاده موثر می باشد.

چاپ یووی روی چه موادی چاپ می شود ؟

یکی از قابلیت های چاپ یووی، چاپ بر روی بسیاری از مواد و محصولات می باشد و از آنجایی که جوهر، چسب و یا هر نوع پوشش در این نوع از چاپ بسیار سریع خشک می شوند.

چاپ یووی برای انواع مدیا های چاپ مناسب بوده و اگر بتوانید مدیا مورد نظرتان را در دستگاه چاپ UV قرار دهید، میتوانید چاپ های خود را انجام دهید. در واقع، از دستگاه های چاپ یووی میتوانید برای هر ماده و محصولی استفاده کرد، به استثنای مواد ضد آب و سطح روغن.

در این قسمت برخی از موادی که میتوانید به راحتی با دستگاه های یووی چاپ کنید را مشاهده می کنید :

  • چاپ یووی روی چوب : با دستگاه های چاپ UV می توان برای چاپ مستقیم روی چوب و محصولات چوبی، از قاب عکس گرفته تا در ها و میز ها استفاده کرد.
  • چاپ یووی روی شیشه : با دستگاه چاپ یووی می توانید بر روی انواع سطوح شیشه ای، از بطری ها تا شیشه های پنجره، چاپ کنید.
  • چاپ UV روی بوم : با استفاده از این نوع دستگاه ها می توانید طرح ها را روی بوم چاپ کنید همچنین کیف ها و لباس های مختلف را درست کنید.
  • چاپ یووی روی سرامیک : با این تکنیک چاپ می توانید بر روی سرامیک ها از جمله کاشی و زیور آلات استفاده کنید؛ معمولاً هنگام چاپ UV روی سرامیک از پرایمر استفاده می شود.
  • چاپ UV روی چرم : یکی از مزایای این چاپ انعطاف پذیر بودن جوهر های یووی می باشد، به این معنی است که میتوان بر روی چرم و همچنین جایگزین های چرم چاپ شوند؛ مثل کیف های چرمی، کفش، لباس و حتی تکه های چرم در فضای داخلی که قابل چاپ می باشند.
  • چاپ UV روی فلز : از تکنیک چاپ یووی می توانید برای چاپ روی فلز، از جمله برچسب ها و لوازم جانبی برای حیوانات خانگی، بطری های آب و بسته بندی نوشیدنی ها استفاده کنید.

مزایای چاپ یووی

علاوه بر قابلیت چاپ روی هر ماده دلخواهی، چاپ UV مزایای زیادی نسبت به سایر چاپ ها دارد.

1- سازگار با محیط زیست

مهمترین مزیت چاپ یووی این است که نسبت به سایر روش های چاپ زیان بسیار کم تری برای محیط زیست دارد. از آنجایی که جوهرهای مورد استفاده در چاپ UV فاقد هرگونه حلال هستند و تقریباً بلافاصله خشک می شوند، هیچ شانسی برای تبخیر آن در هوا وجود ندارد، بنابراین هیچ گونه ترکیبات آلی فرار مضر یا دودهای سمی منتشر نمی شود و این باعث می شود که این فناوری دوستدار محیط زیست باشد. جدای از آن، یک چاپگر LED UV نیز انرژی بسیار کمتری مصرف می کند، که آن را به یک راه حل سازگار با محیط زیست حتی بیشتر از سایر دستگاه های چاپ تبدیل می کند.

2- سرعت چاپ بالا

همانطور که قبلاً گفتیم، یک دستگاه چاپ یووی تقریباً بلافاصله هر جوهری را که بر روی یک ماده اعمال می کند خشک می کند، در نتیجه چاپ با آن بسیار سریعتر انجام می شود. همچنین این کار احتمال خشک شدن جوهر روی قطعات دستگاه چاپ را نیز به صفر می رساند زیرا در صورت عدم تابش نور ماوراءبنفش جوهر چاپ خشک نخواهد شد و از آنجایی که جوهر در یک ثانیه خشک می شود، چاپ چندین تصویر در مدت زمان بسیار کوتاه آسان تر و احتمال پخش شدن جوهر و چاپ غیر واضح را کاهش می دهد.

3- مقرون به صرفه

به دلیل سرعت چاپ بالا، چاپ UV یک روش فوق العاده مقرون به صرفه است، زیرا علاوه بر این که با زمان کوتاه خشک شدن در زمان خود صرفه جویی می کنید، جوهر کمتری نیز در مقایسه با سایر دستگاه های چاپ استفاده می شود؛ به طور خاص با دستگاه چاپ یووی تقریباً 20٪ جوهر کمتری در مقایسه با دستگاه های چاپ سنتی استفاده می شود. با این حال، صرفه جویی زیادی نیز با حذف نیاز به پوشش های آبی وجود دارد، که وجود آن برای جوهر معمولی برای خشک شدن سریعتر و عدم لکه دار شدن ضروری است.

4- چاپ با کیفیت و پویا

از آنجایی که جوهر چاپ یووی با استفاده از لامپ های UV به سرعت خشک می شود، زمانی برای جذب آن در محیط چاپ باقی نمی ماند، این باعث می شود چاپی با کیفیت برتر، ظاهری پر جنب و جوش و براقیت بالا انجام شود. چاپ UV امکان سطوح براقیت بالا، رنگ های زنده، مجموعه ای از پوشش ها و چاپی را فراهم می کند که شفاف بوده و ظاهری زیبا داشته باشد. این به این دلیل است که جوهرهای UV تمایل دارند به جای جذب در سطح چاپ شده، در بالای سطح چاپ شده قرار بگیرند، نتیجه نهایی واضح تر خواهد بود.

5- دوام و ماندگاری بالا

جوهرهای چاپ شده با اشعه ماوراء بنفش معمولاً در برابر آب، خراش، سایش و پارگی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین در شرایط آب و هوایی سخت نسبت به نمونه های چاپ سنتی بسیار مقاوم تر هستند که باعث ماندگاری بیشتر آن ها می شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 4 =

پست های مرتبط