جوهرهای چاپگر ابزارهای اساسی برای صنایع مختلف در سراسر دنیا هستند. از غذا و نوشیدنی گرفته تا تبلیغات و برچسب زنی، جوهرهای چاپگر به تولید کاغذ بیشتری کمک می کند. در سال ۲۰۲۱، ارزش بازار مرکب چاپ ۱۸ میلیارد دلار بود. متخصصان انتظار دارند این رقم تا سال ۲۰۲۹ به ٢٥ میلیارد دلار برسد.

این افزایش پیش بینی شده به دلیل افزایش نیاز به جوهرهای چاپگر در قوطی های فلزی، برچسب ها و برچسب های محصولات و مواد انعطاف پذیر است. چه یک فروشنده کوچک و چه یک متخصص صنعت، همه افراد باید درباره جوهرهای چاپگر که انواع مختلفی از کاغذ را تولید می کنند و به هر نیازی که تجارت دارد دسترسی پیدا کنند.

جوهرهای چاپ چیست؟

مرکب های چاپگری ترکیب های پیچیده ای از ترکیبات شیمیایی هستند که سطح را لکه دار می کنند تا تصویر یا متن یا طرحی به دست آورند. مردم از این ترکیبات در سطح هایی مثل کاغذ، پلاستیکی، شیشه، پارچه و سایر انواع مختلف محصولات استفاده می کنند. این ترکیبات می توانند جامد، مایع یا گاز باشند که وضعیت را با خشک کردن های مکانیکی، شیمیایی و یا مخلوطی از هر دو روش تغییر دهند. مرکب های چاپگر به صورت مایع یا خمیر می آیند و بر اساس چسبندگی ظاهری، سه خصوصیت اصلی آن ها رنگ، شفافیت و شفافی هستند. شرکت های چاپگر به این خصوصیات دسترسی دارند. ترکیبات رنگی ممکن است به رنگ های شیمیایی، مواد رنگی و لاک های رنگی باشند که تولیدکنندگان آنها را با وسیله وسیله سبزیجات یا مواد شیمیایی از چشمه ی جوهر به صورت ماشین تحریر منتقل می کنند. ترکیبات رنگی ترکیبات را ثابت نگه می دارند و خصوصیات مطلوب دیگری را به نمایش می گذارند.

بعضی از این روندها شامل روندهای متفاوت خشک کردن، کاربرد درجه حرارت و مواد شیمیایی برای تولید جوهر با کیفیت های منحصر به فرد است:

  • جوهرهای با براقیت بالا
  • جوهرهای با تنظیم سریع
  • جوهرهای تنظیم حرارتی
  • جوهرهای سرد گیر
  • جوهرهای تنظیم رطوبت
  • جوهرهای فلزی
  • جوهرهای مغناطیسی
  • جوهرهای فلورسنت

انواع رایج جوهر چاپگر:

تکنولوژی مدرن به توسعه انواع جوهر های چاپی ادامه داده است تا کیفیت، پایداری و هزینه ی مناسب محصولات و برچسب ها را تضمین کند.

1. جوهر پیگمنت

این نوع مرکب از ذرات خشک و چسبیده به مرکب است که زمان خشک شدن بیشتر و عمر چاپ طولانی تری دارد. علاوه بر این، مقاومت بهتری در برابر خراش، آب و اشعه خورشید دارد که برای بسته بندی های مختلف مناسب است. بعضی ها ممکن است با رنگ و کیفیت مرکبی مرکب درگیر شوند، چون کاربران با «metamerism» مواجه می شوند که در آن رنگ ها بر اساس نور تغییر می کنند. با اینکه مرکب خشک بیشتر دوام می آورند، اما برای کارهای چاپی مناسب نیستند.

2. جوهر مبتنی بر رنگ

مرکب های شیمیایی بهترین وسیله هایی هستند که چالاکی، درخشش و تراکم مناسبی برای کارهای چاپ با کیفیت بالا دارند. این مرکب ها از رنگ هایی که در مایع حل می شوند، مثل آب یا گلکول، تهیه می شوند و باعث می شوند که رنگ ها بهتر از چاپگر به صفحه برسد. مرکب های شیمیایی دارای طیف گسترده تری از رنگ ها و سایه ها هستند که در سرتاسر دنیا قابل دسترسی است.

این نوع جوهر برای استفاده تجاری مناسب است چون اثرات عالی را در قیمت ارزان تری تضمین می کند. اما یکی از نقایص استفاده از جوهر شیمیایی این است که وقتی پیوسته کاغذ را در معرض نور خورشید یا آب قرار می دهد، زودتر رنگ می بازد و کدر می شود.

3. جوهر جامد

جوهر جامد که جوهر ذوب داغ نیز نامیده می شود، یک پلیمر مومی شکل و بر پایه رزین است که سازندگان آن را با گرم شدن هدهای چاپی به مایع تبدیل می کنند. به جای جوهر مایع یا پودر تونر، جوهر جامد به شکل چوب، مداد رنگی، مروارید یا مواد دانه‌ای است. چاپی با کیفیت و دقیق را تولید می کند که حتی با موجودی کم، براق و تقریباً مات است.

جوهرهای جامد دارای معایبی هستند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان باید به طور مرتب این جوهر را حفظ کنند و آلاینده ها را فیلتر کنند. این عمل از مسدود شدن هدهای چاپ جوهر جلوگیری می کند که هزینه بر است. علاوه بر این، اگر چاپگر زمان کافی برای گرم کردن نداشته باشد، ممکن است برای چاپ چند صفحه اول زمان بیشتری طول بکشد.

4. جوهر سابلیمیشن

جوهرهای تصعید شامل ذرات رنگی هستند که به صورت پودر در آمده و در یک حامل مایع، آب یا حلال معلق می شوند. برخلاف دیگر جوهرهای سنتی، این نوع تصویر را قبل از قرار دادن روی محیط مورد نظر، روی کاغذ انتقال چاپ می کند. همانطور که تصویر گرم می شود، فرآیند چاپ باعث می شود رنگ درون مایع گرم شده و به شکل گازی تبخیر شود.

در حین چاپ، هر بار یک رنگ چاپ می شود که رنگ های زنده و متمایز را ارائه می دهد. در بیشتر موارد، تولیدکنندگان از این برای چاپ تصاویر و متون روی لباس استفاده می‌کنند، مخصوصاً مواد رنگ روشن که با بیش از 50 درصد پلی استر ساخته شده‌اند. اگر برای چاپ لباس استفاده نمی شود، سطوحی مانند چوب، سرامیک یا فلز برای چسبندگی بهتر نیاز به پوشش اولیه پلی استر دارند.

5. جوهر روبان

جوهر ریبون معمولاً با چاپگرهای ماتریس نقطه ای و انتقال حرارتی برای قرار دادن جوهر خشک شده روی بسته بندی محصول استفاده می شود. هنگام استفاده از چاپگرهای ماتریس نقطه ای یا ضربه ای، روبان آغشته به جوهر برای چاپ روی صفحه فشار داده می شود. در همین حال، چاپگرهای انتقال حرارتی از گرما برای ذوب پوشش موم یا رزین استفاده می کنند و جوهر را برای چاپ در معرض دید قرار می دهند.

روندهای بازار جوهر چاپ

1. دامنه کاربرد اولیه بازار جوهر چاپ به صنعت بسته بندی تغییر یافت.

در ابتدا، جوهرهای چاپ برای چاپ تجاری و انتشار روزنامه ها، مجلات و کتاب ها تامین می شد. با این حال، با توجه به نیازهای دیجیتالی مصرف کنندگان، کاربرد اصلی آن به ارائه راه حل های چاپی جذاب برای تبلیغ و بازاریابی محصولات با مواد بسته بندی تغییر کرد.

2. انتظار می رود بازار جوهر چاپ با CAGR 2.5٪ رشد کند.

صنعت جوهر چاپ در مسیر بهبودی پایدار از همه‌گیری است. پیش بینی می شود که از سال 2023 تا 2027 به نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) 2.5٪ برسد. این رشد به تقاضای سریع برای جوهرهای چاپ بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی نسبت داده می شود.

3. تقاضای زیادی برای جوهرهای چاپ سه بعدی وجود دارد.

از سال 2023 تا 2032، کارشناسان انتظار دارند که جوهر چاپ سه بعدی منجر به درآمد و رشد صنعت جوهر چاپ شود. محققان، تولیدکنندگان صنعتی و خانوارهای مصرف‌کننده با پیشرفت‌های اخیر برای فشرده‌تر کردن، در دسترس‌تر کردن و مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن ماشین‌های سه‌بعدی، به طور فزاینده‌ای به چاپ سه بعدی علاقه مند می‌شوند.

4. در سال 2021، متوسط قیمت صادرات چاپ به 4.6 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

متوسط قیمت صادرات جوهر چاپ در سال 2021 به 11337 دلار در هر تن افزایش یافت. هزینه ها بین کشورها متفاوت است، ژاپن بالاترین قیمت صادرات و کمترین میانگین را در کانادا دارد. با این حال، بیشتر کشورها رشد متوسط و در عین حال ثابتی را در قیمت ها نشان می دهند.

5. مواد غیر سمی برای تولید جوهر چاپ در حال توسعه هستند.

اگرچه سیاست‌ها و نهادهای نظارتی سفت و سخت استفاده، ساخت و توزیع انواع حلال‌های معدنی و فلزات سمی مورد نیاز برای جوهر چاپ را محدود می‌کنند، ابتکارات تحقیقاتی در حال توسعه مواد جدید اقتصادی و غیرسمی مانند گرافن و سلولوئید اصلاح‌شده هستند.

از جوهر نهایت استفاده را ببرید

استفاده از جوهر در جهان تغییرات مختلفی شده است که هر مرحله بهتر از مرحله قبلی است. اگرچه صنعت جوهر چاپ با چالش هایی روبرو است که ممکن است رشد آن را کند کند، اما به جرات می توان گفت که تلاش های متنوع برای توسعه بیشتر آن گامی نزدیک تر به نوآوری است.

با ادامه این تغییرات، اثرات تولید آن بر محیط زیست نیز افزایش می یابد. خوشبختانه، امروزه تولیدکنندگان چاپ تلاش های آگاهانه تری برای ارائه راه حل های چاپ پایدار انجام می دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + پانزده =

پست های مرتبط